Genetik Testler

Zihin Sağlığı DNA Testi™ metabolizmayı ve psikiyatrik ilaçların etkinliğini inceleyen genetik varyantların belirlenmesi amacıyla hastanın DNA’sını analiz etmektedir. Genotiplere dayalı olarak bireyleri kategorize eden genetik araştırmalar psikiyatrik hastalıklara ilişkin farmakolojik tedaviyi daha etkin kılmaktadır.

Zihin sağlığı DNA testi™ doktorun 40 adet yaygın antidepresan ve antipsikotik ilaçlara hastanın vereceği cevabı tahmin etmesi konusunda doktora yardımcı olmaktadır. Bu rapor sonuçları açık renkli olarak kodlanmış bir şema dâhilinde göstermektedir.

Zihin Sağlığı DNA Testi:

  • Yeşil renk bilgisinde belirtildiği üzere ilacın reçetesinin yazılmasını göstermektedir.
  • Turuncu renk kategorisinde ilaçlar için sonuç doz seviyelerinin düşürülmesi veya yükseltilmesi gerektiğini veya bu ilacın yan etkilerini hastada olumsuz reaksiyonlara yol açabileceğini göstermektedir.
  • Kırmızı renk kategorisindeki ilaçlar dikkatle ve sürekli olarak gözlemlemek suretiyle kullanılmalıdır. Bunun nedeniyse hastanın ciddi yan etkiler geliştirmesi veya bir terapötik cevap vermemesi riskinden kaynaklanmaktadır. Alternatif ilaçlar şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bu test doktorların daha az deneme yanılma yoluyla uygun bir ilaç terapisini seçmelerine olanak sağladığı gibi aynı zamanda hastanın daha az yan etki geliştirmesine olanak sağlamaktadır. Basit bir tükürük testine dayalı olan Zihin Sağlığı DNA Testi™ klinik olarak önemli markerlerin ve analizlerin kullanıldığı bilimsel anlamda onaylanan genetik test teknolojileriyle desteklenmektedir.

Antidepresanlar
Amitryptyline
Buspirone
Citalopram
Clomipramine
Desipramine
Doxepin
Duloxetine
Escitalopram
Fluoxetine
Fluvoxamine
Mirtazapine
Nortriptyline
Paroxetine
Sertraline
Trazodone
Trimipramine
Venlafaxine
Duygudurum Dengeleyiciler
Carbamazepine
Gabapentin
Lamotrigine
Oxcarbazepine
Topiramate
Valproic acid
Antipsikotikler
Aripiprazole
Asenapine
Chlorpromazine
Clozapine
Fluphenazine
Haloperidol
Iloperidone
Loxapine
Lurasidone
Olanzapine
Paliperidone
Perphenazine
Quetiapine
Risperidone
Thioridazine
Thiothixene
Trifluoperazine
Ziprasidone
Zuclopenthixol